ائل گلی (شاهگلی) تبریز

[ad_1]


Agagiya Telegram Channel

در بهاران لاله ی اردیبهشت … * … ائل گلی را کرده مانند بهشت
آری اینجا عشق جولان می کند … * … می توان گلهای رنگارنگ کشت
( دادا)

ائل گلی یا شاهگلی یکی از مهمترین گردشگاههای شهر تبریز است که در جنوب شرقی شهر قرار دارد. ساخت این مکان به زمان آق قویونلوها وگسترش آن به دوره صفویه منصوب است.
شاهگلی تا پیش از روی کار آمدن صفویان بزرگترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغات تبریز تا دروازه تهران و تپلی باغ بوده است. در دوره صفویان محوطه داخلی دریاچه از نخاله ها پاکسازی شد و به دور آن دیواره ای سنگی کشیده شد. در دوران قاجار در پیرامون استخر شاهگلی خیابان هایی جهت عبور و مرور احداث گردید و درختان تبریزی و گل های اطلسی در ردیف های متعدد جهت تزیین گردشگاه و پاکی آب و هوا کاشته شد.
در دوران پهلوی شاهگلی به شهرداری واگذار شد تا به یک گردشگاه عمومی تبدیل شود. استاندار وقت آذربایجان شرقی، سید باقر کاظمی (مهذب الدوله) نخستین تعمیرات اساسی را در محوطه گردشگاه به انجام رسانید.

تصویر ائل گلی در سالیان افتتاح این بنا

تصویر ائل گلی در سالیان افتتاح این بنا

عمارت کلاه فرنگی هشت ضلعی موجود در مرکز دریاچه شاهگلی پیش یک ساختمان یک طبقه خشتی و فرسوده بودکه در زمان یعقوب آق قیونلو احداث شده بود. عباس میرزا به هنگام فرمانروایی در تبریز به تعمیر این استخر همت گماشت و عمارتی دو طبقه و زیبایی در وسط آن بنا نمود. در مورد تاریخ بنای این عمارت اطلاعات مستندی در دست نیست. عمارت فوق در سال ۱۳۴۶ به علت کثرت رطوبت و فرسودگی تخریب شده و به جای آن در سال ۱۳۴۹ بنای عمارت زیبای دو طبقه ای با همان طرح قبلی ساخته شد.
عمق استخر در قسمتهای مختلف دریاچه متفاوت است به این صورت که در گوشه ی شرقی ۳ متر و تا ۹ متر در کنار دهانه (خروجی استخر) می رسد. دریاچه در هنگام زمستان تقریبا یخ می زند و منظره ای زیبا از آب و یخ را به وجود می آورد… ماهی های موجود در آب در فصل سرما به خاطر یخ زدن آب نمی توانند به سطح آن بیایند.
اندازه امروزی استخر به خاطر احداث فضای گل کاری در اطراف دریاچه در مرمت سال ۱۳۶۷هجری شمسی، نسبت به گذشته آن کمی تغییر کرده و کوچکتر شده است، جالب است بدانید که در ابعاد۲۰۰ در ۲۰۰می باشد.
نکته قابل توجه در ساخت این دریاچه آن است که هنگام لایروبی و مرمت آن متوجه شدند که کف استخر روی زمین طبیعی است و آن را با هیچ مصالحی نپوشانده اند.

بزگترین ساعت آفتابی در ناحیه شمال غرب ایران در پارک ائل گلی قرار دارد

بزگترین ساعت آفتابی در ناحیه شمال غرب ایران در پارک ائل گلی قرار دارد

بزگترین ساعت آفتابی در ناحیه شمال غرب ایران در پارک ائل گلی قرار دارد که ساعت رسمی ایران را بطور دقیق نشان می دهد.

 اسب فولادی اثر بهرام آشفته در پارک ائل گلی

اسب فولادی اثر بهرام آشفته در پارک ائل گلی

در سال های اخیر برای زیباسازی محوطه ائل گلی، مجسمه های زیبایی از هنرمندان مجسمه ساز در این پارک قرارداده شده است. یکی از آنها مجسمه ی اسبی است که با استفاده از قطعات آهنی و فولادی ماشینهای اسقاطی اثر بهرام آشفته می باشد.

این باغ در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ به شماره ثبت ۲۴۷۷۴
در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در سفر به تبریز غروب دلپذیر این مکان رویایی را از دست ندهید.

نویسنده: سحر اچ بی


چای لاغری دکتر سینا

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *